Dozór elektroniczny dla alimenciarzy?
Ostatnio w mediach zrobiło się głośno o nowym pomyśle Ministerstwa Sprawiedliwości, które rozpoczęło walkę z dłużnikami alimentacyjnymi. Ministerstwo proponuje wykorzystać do tego celu bransoletki elektroniczne.
Kim jest dłużnik alimentacyjny w rozumieniu kodeksu karnego?
Według art. 209 kodeku karnego dłużnikiem alimentacyjnym jest każdy kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ja na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Osoba taka podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat.
Zatem dłużnikiem stajesz się zawsze, gdy przestajesz regulować swoje należności względem np. małoletnich dzieci. Żeby jednak doszło do sprawy karnej, matka Twoich dzieci, w ich imieniu musi złożyć wniosek o ściganie (wniosek taki może złożyć także organ pomocy społecznej lub inny podejmujący działania wobec dłużnika alimentacyjnego). Sąd musi wtedy stwierdzić, że uporczywie, ze szkodą dla uprawnionych uchylasz się od wykonywania swojego obowiązku łożenia na ich utrzymanie. Do tej pory dla odparcia zrzutu „uporczywego uchylania” wystarczyło, że oskarżeni uiszczali na rzecz dzieci jakieś niewielkie kwoty lub udowadniali, że nie posiadają dochodu umożliwiającego im zaspokajanie potrzeb uprawnionych.
Co proponuje Ministerstwo?
Ministerstwo proponuje, by już nieregulowanie należności alimentacyjnych przez 3 kolejne miesiące, skutkowało więzieniem i to bez udowodnienia, że zaległość miała negatywny wpływ na sytuację finansową uprawnionego.
Drugie rozwiązanie zakłada zastosowanie wobec osób skazanych za niealimentację systemu dozoru elektronicznego. Ma to służyć kontrolowaniu czy skazany faktycznie nie pracuje, czy pracuje „na czarno” i w ten sposób unika płacenia alimentów. W ten sposób osoby pracujące a nie ujawniające swojego dochodu będą musiały zawrzeć stosunek pracy lub z niej zrezygnować.
Jeżeli czytałeś moje wcześniejsze posty (jeśli nie zapraszam, a szczególnie do postu poświęconego harmonogramowi wykonywania kary w SDE) wiesz, że przy orzekaniu o zgodzie na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego Sąd ustali z Tobą harmonogram czy też inaczej plan dnia tego dozoru, w którym wskazujesz w jakich dniach i godzinach będziesz wykonywać konkretne czynności. Zatem jeżeli pracujesz musisz taką informację umieścić w harmonogramie.
Orzekając o dozorze elektronicznym sąd może nałożyć na Ciebie także obowiązek podjęcia pracy, wtedy niewykonanie takiego obowiązku może się stać podstawą do odwołania zgody na dozór elektroniczny.
Jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce – zobaczymy. Na razie sam pomysł wydaje się ciekawy, ale wiele będzie zależało od jego wykonania i dostosowania do naszego systemu prawnego. Ważne też czy faktycznie przyczyni się do zabezpieczenia warunków finansowych i poprawy bytu osób uprawnionych do otrzymywania alimentów.
Pomysł ten popiera także Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw obywatelskich.
Będę dla Ciebie monitorować ten temat. Myślę, że może z tego powstać nawet cały cykl ;).
Pozdrawiam
adw. Jagoda Knopp
Powyższe nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Twoja sytuacja może w wielu aspektach odbiegać od wyżej przedstawionej dlatego zawsze dla własnej pewności umów się na poradę prawną w Kancelarii, a otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania.
- Podatek „spadkowy”
- Rękojmia za wady rzeczy sprzedanej przy sprzedaży konsumenckiej
- W jakich sytuacjach osoba skazana może zwrócić się do sądu z wnioskiem o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności?
- Jak złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa?
- Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
- Prywatny akt oskarżenia – jak należy go sporządzić?
- Jak zabezpieczyć dowody w sprawie z oskarżenia prywatnego?
- Czy coś mi grozi za „hejt” w Internecie? Przestępstwa zniesławienia i znieważenia.
- Dozór elektroniczny dla alimenciarzy?
- Dozór elektroniczny – zmiana harmonogramu
- Dozór elektroniczny – zmiana miejsca zamieszkania
- Kiedy Sąd cofnie zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?
- Wniosek o dozór elektroniczny a odbywanie kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym.
- Zażalenie na odmowę udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny. Cz.1
- Sąd właściwy dla dozoru elektronicznego – raz jeszcze.
- Wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny.
- Wniosek o dozór elektroniczny a wezwanie do odbycia kary.
- Dodatkowe obowiązki nakładane na skazanego odbywającego karę w systemie dozoru elektronicznego.
- Pouczenie skazanego o prawach i obowiązkach dozoru elektronicznego. (Wzór)
- Postanowienie o dozorze elektronicznym. Co w jego treści jest najważniejsze dla skazanego?