Sąd właściwy dla dozoru elektronicznego – raz jeszcze.
O sądzie właściwym do złożenia wniosku o dozór elektroniczny pisałam w jednym z poprzednich postów, może się jednak zdarzyć, że dla jednego dozoru właściwe będą dwa różne sądy penitencjarne, bo inny wydaje zgodę a inny wykonuje postanowienie o udzieleniu zgody, w poprzednich postach wspominałam także o sądzie wykonawczym, zatem abyś miał pewność co, gdzie i jak, raz jeszcze:
Sąd właściwy do złożenia wniosku o dozór elektroniczny
Gotowy wniosek wraz z uzasadnieniem i załącznikami, w tym wszystkimi zgodami należy złożyć do Sądu Penitencjarnego (oddział Sądu Okręgowego), w którego okręgu znajduje się miejsce stałego pobytu skazanego.
Ten Sąd właściwy będzie do udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego oraz uchylenia takiego zezwolenia w przypadku gdy skazany nie zachowa wyznaczonego terminu na zgłoszenie gotowości do instalacji urządzeń technicznych albo uchyla się od niezwłocznej instalacji rejestratora lub założenia nadajnika.
Sąd właściwy do wykonywania postanowienia o udzieleniu zgody na dozór elektroniczny
W sprawach natomiast związanych z wykonywaniem postanowienia o udzieleniu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego oraz jego uchyleniem w pozostałych przypadkach właściwy będzie Sąd Penitencjarny, w którego okręgu kara jest wykonywana.
Sąd ten sprawuje także nadzór nad wykonywaniem kary z zastosowaniem dozoru elektronicznego, która obejmuje kontrolę i ocenę: legalności i prawidłowości wykonywania orzeczonej kary, prawidłowości obliczania okresów jej wykonywania, wykonywania zadań probacyjnych i działalności wychowawczej sądowego kuratora zawodowego oraz przebiegu resocjalizacji skazanego, działalności podmiotu dozorującego w zakresie wykonywania przez skazanego jego obowiązków, kolejności wykonywania orzeczeń, a także prawidłowości zawiadamiania o wystąpieniu warunków technicznych pozwalających na niezwłoczne rozpoczęcie wykonania kary.
Jeżeli będziesz odbywał karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w okręgu Sądu Penitencjarnego, do którego składałeś wniosek o dozór będzie to ten sam Sąd.
Sąd właściwy do złożenia wniosku o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny.
Właściwy do wykonywania prawomocnych orzeczeń jest Sąd, który wydał wyrok w I instancji, a konkretnie wydział wykonawczy tego sądu. To tam należy złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary jeżeli zdecydowałeś się składać wniosek o dozór elektroniczny i ten sąd wyda w tej sprawie postanowienie. Więcej o samym wniosku możesz dowiedzieć się tutaj.
Powyższe nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Twoja sytuacja może w wielu aspektach odbiegać od wyżej przedstawionej dlatego zawsze dla własnej pewności umów się na poradę prawną w Kancelarii, a otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania.
- Podatek „spadkowy”
- Rękojmia za wady rzeczy sprzedanej przy sprzedaży konsumenckiej
- W jakich sytuacjach osoba skazana może zwrócić się do sądu z wnioskiem o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności?
- Jak złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa?
- Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
- Prywatny akt oskarżenia – jak należy go sporządzić?
- Jak zabezpieczyć dowody w sprawie z oskarżenia prywatnego?
- Czy coś mi grozi za „hejt” w Internecie? Przestępstwa zniesławienia i znieważenia.
- Dozór elektroniczny dla alimenciarzy?
- Dozór elektroniczny – zmiana harmonogramu
- Dozór elektroniczny – zmiana miejsca zamieszkania
- Kiedy Sąd cofnie zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?
- Wniosek o dozór elektroniczny a odbywanie kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym.
- Zażalenie na odmowę udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny. Cz.1
- Sąd właściwy dla dozoru elektronicznego – raz jeszcze.
- Wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny.
- Wniosek o dozór elektroniczny a wezwanie do odbycia kary.
- Dodatkowe obowiązki nakładane na skazanego odbywającego karę w systemie dozoru elektronicznego.
- Pouczenie skazanego o prawach i obowiązkach dozoru elektronicznego. (Wzór)
- Postanowienie o dozorze elektronicznym. Co w jego treści jest najważniejsze dla skazanego?