Zgoda osób zamieszkujących na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. (Wzór)
Zgodnie z ustawowym wymogiem jedną z przesłanek udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest uzyskanie zgody osób pełnoletnich zamieszkujących ze skazanym na odbywanie przez niego kary w miejscu ich wspólnego zamieszkania.
Zgodę wyrażoną ma piśmie załącza się do wniosku.
W jej treści poza oświadczeniem o wyrażeniu zgody na odbywanie przez skazanego XY kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w miejscu zamieszkiwania osoby wyrażającej zgodę znaleźć musi się także oświadczenie o udzieleniu zgody na umożliwienie podmiotowi dozorującemu przeprowadzenie czynności kontrolnych w miejscu ich stałego pobytu polegających na sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania elektronicznego urządzenia rejestrującego oraz nadajnika.
Przykładowy wzór zgody:
(miejscowość), (data)
Oświadczenie
Ja niżej podpisana Anna Kowalska, legitymująca się dowodem osobistym o numerze ABC 121314, oświadczam, że:
wyrażam zgodę na odbywanie przez mojego syna/męża/ojca/konkubenta Artura Kowalskiego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w miejscu naszego wspólnego zamieszkania w Katowicach, ul. Jesionowa 12
oraz
wyrażam zgodę na przeprowadzenie przez podmiot dozorujący czynności kontrolnych polegających na sprawdzeniu funkcjonowania elektronicznego urządzenia rejestrującego oraz nadajnika w miejscu naszego wspólnego zamieszkania.
Jednocześnie oświadczam, że zapoznałam się z treścią art. 43h § 8 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy, stanowiącym, że „Cofnięcie zgody po wydaniu postanowienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest nieskuteczne”.
(podpis osoby oświadczającej)
Cofnięcie zgody po wydaniu postanowienia o udzieleniu zezwolenia na dozór elektroniczny jest nieskuteczne.
Pomimo że konieczność uzyskania takiej zgody nie stanowi zazwyczaj większego problemu, może się zdarzyć, że skazany z jakichś powodów zgody takiej nie uzyska. W pierwszym poście z tej serii pisałam, że ustawodawca uznał, że wymóg uzyskania zgody ma na celu zabezpieczenie interesu osób zamieszkujących w miejscu, w który skazany ubiega się o odbywanie kary. W tej sytuacji ustawodawca przewidział jednak możliwość by Sąd Penitencjarny wydał zezwolenie na dozór elektroniczny pomimo braku stosownej zgody osób zamieszkujących ze skazanym, jeżeli wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego w sposób oczywisty nie wiąże się z nadmiernymi trudnościami dla osoby, która tej zgody nie wyraziła i narusza jej prywatność jedynie w nieznacznym stopniu. Na to postanowienie Sądu osobie, która nie wyraziła zgody przysługuje zażalenie.
W przypadku gdy wniosek o dozór elektroniczny składa w imieniu skazanego dyrektor zakładu karnego, zgodę uzyskuje się za pośrednictwem wyznaczonego przez Sąd Penitencjarny sądowego kuratora zawodowego.
Powyższe nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Twoja sytuacja może w wielu aspektach odbiegać od wyżej przedstawionej dlatego zawsze dla własnej pewności umów się na poradę prawną w Kancelarii, a otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania.
- Podatek „spadkowy”
- Rękojmia za wady rzeczy sprzedanej przy sprzedaży konsumenckiej
- W jakich sytuacjach osoba skazana może zwrócić się do sądu z wnioskiem o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności?
- Jak złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa?
- Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
- Prywatny akt oskarżenia – jak należy go sporządzić?
- Jak zabezpieczyć dowody w sprawie z oskarżenia prywatnego?
- Czy coś mi grozi za „hejt” w Internecie? Przestępstwa zniesławienia i znieważenia.
- Dozór elektroniczny dla alimenciarzy?
- Dozór elektroniczny – zmiana harmonogramu
- Dozór elektroniczny – zmiana miejsca zamieszkania
- Kiedy Sąd cofnie zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?
- Wniosek o dozór elektroniczny a odbywanie kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym.
- Zażalenie na odmowę udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny. Cz.1
- Sąd właściwy dla dozoru elektronicznego – raz jeszcze.
- Wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny.
- Wniosek o dozór elektroniczny a wezwanie do odbycia kary.
- Dodatkowe obowiązki nakładane na skazanego odbywającego karę w systemie dozoru elektronicznego.
- Pouczenie skazanego o prawach i obowiązkach dozoru elektronicznego. (Wzór)
- Postanowienie o dozorze elektronicznym. Co w jego treści jest najważniejsze dla skazanego?